Menu

Team Singapore Athletes at Tokyo 2020

View Match Schedule here.


Follow Team Singapore on Social Media for the latest Tokyo 2020 updates!

ico-facebook-45x45-dark   ico-instagram-45x45-dark


Filter By Sport:

Filter By Athlete Type:


Shanti Pereira
Athletics.

Loh Kean Yew
Badminton.

Yeo Jia Min
Badminton.

Ryan Lo
Sailing.

Freida Lim
Diving.

Caroline Chew
Equestrian.

Amita Berthier
Fencing.

Kiria Tikanah
Fencing.

Tan Sze En
Gymnastics.

Joan Poh
Rowing.

Adele Tan
Shooting.

Quah Ting Wen
Swimming.

Quah Zheng Wen
Swimming.

Chantal Liew
Swimming.

Clarence Chew
Table Tennis.

Lin Ye
Table Tennis.

Feng Tianwei
Table Tennis.

Amanda Ng
Sailing.

Laurentia Tan
Equestrian.

Gemma Rose Foo
Equestrian.

Nur Aini Binte Mohamad Yasli
Para Powerlifting.

Yip Pin Xiu
Swimming.

Sophie Soon Jin Wen
Para Swimming.

Toh Wei Soong
Para Swimming.

Ong Rei En
Diving.

Ong Sze En
Diving.

Mira Dewan
Diving.

Larry Liew Hua Sen
Basketball.

Lim Jun Yuan
Basketball.

Mah Jun Hao
Basketball.

Navin Farley Crump
Basketball.

Sim Zhen
Basketball.

Toh Qing Huang
Basketball.

V Lavin Raj
Basketball.

Lim Jia Min
Basketball.

Lim Rui Jia Alanna
Basketball.

Lim Zhi Yan Amanda
Basketball.

Chan Chu Yin
Basketball.

Chin Wan Qing
Basketball.

Tin Jingyao
Chess.

Low Yi Hao
Xiangqi.

Ngo Lan Huong
Xiangqi.

Boh Zhuang Peng
Handball.

Leo Chong Sing
Handball.

Teo Kee Chong
Handball.

Teo Shi Han
Handball.

Yeu Czech Den
Handball.

Pang Sheng Jun
Swimming.

Mitchell Ang Li
Swimming.

Ong Jung Yi
Swimming.

Tan Ephraim
Swimming.

Teong Tzen Wei
Swimming.

Quah Jing Wen
Swimming.

Gan Ching Hwee
Swimming.

Chan Zi Yi
Swimming.

Goh Jun Hui
Archery.

Woon Teng Ng
Archery.

Marc Brian Louis
Athletics.

Ang Chen Xiang
Athletics.

Chong Wei Guan
Athletics.

Ethan Yikai Yan
Athletics.

Ian Koe
Athletics.

Mark Lee Ren
Athletics.

Sing Hui
Athletics.

Tan Zong Yang
Athletics.

Kampton Kam
Athletics.

Goh Chui Ling
Athletics.

Hu Xiuying
Athletics.

Phua Jasmin
Athletics.

Loh Kean Hean
Badminton.

Teh Jia Heng
Badminton.

Joel Koh Jia Wei
Badminton.

Kubo Junsuke
Badminton.

Lim Shun Tian
Badminton.

Jin Yujia
Badminton.

Megan Lee Xinyi
Badminton.

Yapp Aloysius
Cuesports.

Toh Lian Han
Cuesports.

Ng Yi Huai Suvene
Cuesports.

Lim Chun Kiat
Cuesports.

Cheah Ray Han
Bowling.

New Hui Fen
Bowling.

Chan Hon Yan Gereon
Canoe Sprint.

Lucas Huan Zhi Kai
Canoe Sprint.

Siew Yu Ying Clara
Canoe Sprint.

Tan Lyn Cai
Canoe Sprint.

Brandon Ooi Wei Cheng
Canoe Sprint.

Teo Guang Yi Lucas
Canoe Sprint.

Tay Zi Qiang
Canoe Sprint.

Kendrick Ang Zhong Yi
Canoe Sprint.

Pan Congchang
Canoe Sprint.

Teo Wei Jie Sean
Canoe Sprint.

Koh Teck Wai Daniel
Canoe Sprint.

Angelica See Rui Xiao
Canoe Sprint.

Soh Sze Ying
Canoe Sprint.

Victoria Chiew Xi Jie
Canoe Sprint.

Chan Wern Min Rachel
Canoe Sprint.

Saw Jia Ning Deborah
Canoe Sprint.

Yeo Boon Kiak
Cycling.

Goh Choon Huat
Cycling.

Luo Yiwei
Cycling.

Chelsy Tsan Yan En
Dancesport.

Gary Tsan Yan Kai
Dancesport.

Rachel Teo Jia Hui
Dancesport.

Chua Wee Kiat
E-sports.

Lim Wyi Shawn
E-sports.

Tan Yee Khai
E-sports.

Wong Jing Kai
E-sports.

Lee Chen Ming
E-sports.

Teo Jia Xiang
E-sports.

Wayne Aw
E-sports.

Basil Lim
E-sports.

Chong Ru Chyi
E-sports.

Daryl Ng Jun Da
E-sports.

Bay Hui Qing
E-sports.

Chua Yun Qin
E-sports.

Wong Ming Yan
E-sports.

Xiang Shasha
E-sports.

Cheung Kemei
Fencing.

Chloe Ng Wanyi
Fencing.

Chan Phu Xien
Fencing.

Choy Yu Yong
Fencing.

Dan Wei Zuo
Fencing.

Lee Kar Moon
Fencing.

Ong Jun Han Jordan
Finswimming.

Ong Rayen
Finswimming.

Jamie Ang Hui Hsien
Finswimming.

Vanessa Ong
Finswimming.

Chew Ming En Lucas
Finswimming.

Lim Yao Xiang
Finswimming.

Dorcas Chu
Football.

Ho Hui Xin
Football.

Chong Jer Rong
Gymnastics.

Liew Jun Yi, Zac
Gymnastics.

Lim Junyi Kaeson
Gymnastics.

Tay Wei-An Terry
Gymnastics.

Cheong Yuet Yung
Gymnastics.

Emma Yap En-Lin
Gymnastics.

Kaitlyn Lim
Gymnastics.

Nadine Joy Nathan
Gymnastics.

Chew Leah
Gymnastics.

Low Yu Yenn
Gymnastics.

Chong Yao Hui
Handball.

Ryan Toh
Handball.

Goh Aik Lang
Handball.

Justin Nadar
Handball.

Liang Huihan
Handball.

Ng Yi Kai
Handball.

Sean Nishimura
Handball.

Ham Jia Yun
Handball.

Ho Min Pei
Handball.

Lu Yanping
Handball.

Ng Su Xian
Handball.

Ong Shu
Handball.

Zhong Xinjing
Handball.

Aaron Ng
Judo.

Tang Yong Siang
Ju-jitsu.

Teh May Yong
Ju-jitsu.

Fiona Toh
Ju-jitsu.

Amirah Binte Sahrin
Pencak Silat.

Teo Zhi Xuan
Rowing.

Kang Yu Jia
Rowing.

Teng Shervis
Rowing.

Gai Bin
Shooting.

Hoong Shi Xiang
Shooting.

Lin Jingxiang
Shooting.

Lim Swee Hon
Shooting.

Teh Xiu Hong
Shooting.

Teo Shun Xie
Shooting.

Gai Tianrui
Shooting.

See Jun Ren
Shooting.

Lim Yee Xien
Shooting.

Choo Choon Seng
Shooting.

Josh Chua Shao Han
Table Tennis.

Pang Yew En Koen
Table Tennis.