Menu

Fri, 23 July 2021

Rowing
8:40 SGT
Rowing
WatchRead
8:40 SGT ( 23 Jul )
Female | Preliminary
Women's Single Sculls Heats
Joan Poh
Venue: Sea Forest Waterway

Results
Time: 8:31.12. She finished 6th out of 6 in Heat 2 and will compete in Repechage, which will be held on 24 July.
WatchRead

Sat, 24 July 2021

Rowing
7:30 SGT
Rowing
WatchRead
7:30 SGT ( 24 Jul )
Female | Preliminary
Women's Single Sculls Repechage 1
Joan Poh
Venue: Sea Forest Waterway

Results
Time: 8:40.06. She finished 4th out of 5 in Repechage 1 and will compete in Semi Finals - E/F, which will be held on 25 July.
WatchRead
Fencing
8:00 SGT
Fencing
Watch
8:00 SGT ( 24 Jul )
Female | Preliminary
Womens individual épée
Kiria Tikanah
vs LIN Yik Hei Coco (HKG)
Venue: Makuhari Messe Hall B

Results
SGP beat HKG 15-11, she qualifies to table of 32, play on 24 July at 10.25am
Watch
Shooting
8:30 SGT
Shooting
8:30 SGT ( 24 Jul )
Female | Preliminary
Women's 10m Air Rifle
Adele Tan
Venue: Asaka Shooting Range - 10m Range

Results
She finished 21st out of 50 with a score of 625.3.
Shooting
9:45 SGT
Shooting
9:45 SGT ( 24 Jul )
Female | Finals
Women's 10m Air Rifle
Adele Tan
Venue: Asaka Shooting Range - 10m Range

Results
Did not qualify.
Fencing
10:25 SGT
Fencing
WatchRead
10:25 SGT ( 24 Jul )
Female | Preliminary
Womens individual épée Table of 32
Kiria Tikanah
vs POPESCU Ana Maria (ROU)
Venue: Makuhari Messe Hall B

Results
ROU beat SGP 15-10, she did not qualify to table of 16.
WatchRead
Table Tennis
13:15 SGT
Table Tennis
WatchRead
13:15 SGT ( 24 Jul )
Male | Preliminary
Men Singles Round 1
Clarence Chew
vs DIAW Ibrahima (SEN)
Venue: Tokyo Metropolitan Gymnasium

Results
SGP beat SEN 4-2 , he advances to Round 2 which will be held on 25 July.
WatchRead
Fencing
14:25 SGT
Fencing
14:25 SGT ( 24 Jul )
Female | Quarter Finals
Womens individual épée
Kiria Tikanah
Venue: Makuhari Messe Hall B

Results
Did not qualify.
Fencing
18:00 SGT
Fencing
18:00 SGT ( 24 Jul )
Female | Semi-Finals
Womens individual épée
Kiria Tikanah
Venue: Makuhari Messe Hall B

Results
Did not qualify.
Fencing
19:45 SGT
Fencing
19:45 SGT ( 24 Jul )
Female | Finals
Womens individual épée
Kiria Tikanah
Venue: Makuhari Messe Hall B

Results
Did not qualify.

Sun, 25 July 2021

Rowing
8:30 SGT
Rowing
Watch
8:30 SGT ( 25 Jul )
Female | Semi-Finals
Women Single Sculls Semi-Finals E/F 2
Joan Poh
Venue: Sea Forest Waterway

Results
Time: 8:47.77. She finished 3rd out of 4 in Semi-final E/F and will compete in Final E, which will be held on 29 July.
Watch
Fencing
8:50 SGT
Fencing
WatchRead
8:50 SGT ( 25 Jul )
Female | Preliminary
Women's Individual Foil
Amita Berthier
vs KIEFER Lee (USA)
Venue: Makuhari Messe Hall B

Results
USA beat SGP 15-4. She did not qualify to the table of 16.
WatchRead
Fencing
9:00 SGT
Fencing
9:00 SGT ( 25 Jul )
Female | Preliminary
Women's Individual Foil
Amita Berthier
Venue: Makuhari Messe Hall B

Results
Did not qualify.
Gymnastics
9:00 SGT
Gymnastics
Watch
9:00 SGT ( 25 Jul )
Female | Preliminary
Women's Individual All Around
Tan Sze En
Venue: Ariake Gymnastics Centre

Results
Balance Beam Qualification Score : 11.033. Floor Exercise Qualification Score: 11.833.
Watch
Fencing
12:35 SGT
Fencing
12:35 SGT ( 25 Jul )
Female | Round of 16
Women's Individual Foil
Amita Berthier
Venue: Makuhari Messe Hall B

Results
Did not qualify.
Sailing
13:30 SGT
Sailing
Watch
13:30 SGT ( 25 Jul )
Male | Preliminary
Men One Person Dinghy-Laser Race 01-02
Ryan Lo
Venue: Kamakura

Results
Net points: 18. In rank 18th out of 35 after race 1. Races 2-4 to be held on 26 July.
Watch
Table Tennis
13:45 SGT
Table Tennis
WatchRead
13:45 SGT ( 25 Jul )
Male | Round 2
Men Singles
Clarence Chew
vs HABESOHN Daniel (AUT)
Venue: Tokyo Metropolitan Gymnasium

Results
AUT beat SGP 4-1, he did not advance to the next round.
WatchRead
Table Tennis
13:45 SGT
Table Tennis
WatchRead
13:45 SGT ( 25 Jul )
Female | Round 2
Women's Singles
Yu Mengyu
vs SHAO Jieni (POR)
Venue: Tokyo Metropolitan Gymnasium

Results
SGP beat POR 4-0. She qualifies to round 3.
WatchRead
Sailing
14:00 SGT
Sailing
Read
14:00 SGT ( 25 Jul )
Female | Preliminary
Women Windsurfer RS:X Race 01-03
Amanda Ng
Venue: Enoshima

Results
Ranked 20th out of 27 after races 1-3. Races 4-6 will be held on 26th July.
Read
Fencing
14:25 SGT
Fencing
14:25 SGT ( 25 Jul )
Female | Quarter Finals
Women's Individual Foil
Amita Berthier
Venue: Makuhari Messe Hall B

Results
Did not qualify.
Equestrian
16:00 SGT
Equestrian
WatchRead
16:00 SGT ( 25 Jul )
Female | Group Stage
Dressage Individual Day 2
Caroline Chew
Venue: Equestrian Park

Results
Eliminated. She did not advance.
WatchRead
Fencing
17:00 SGT
Fencing
17:00 SGT ( 25 Jul )
Female | Semi-Finals
Women's Individual Foil
Amita Berthier
Venue: Makuhari Messe Hall B

Results
Did not qualify.
Fencing
17:00 SGT
Fencing
17:00 SGT ( 25 Jul )
Female | Finals
Women's Individual Foil
Amita Berthier
Venue: Makuhari Messe Hall B

Results
Did not qualify.
Swimming
18:40 SGT
Swimming
Watch
18:40 SGT ( 25 Jul )
Male | Preliminary
Men 100m Backstroke Heat 3
Quah Zheng Wen
Venue: Tokyo Aquatics Centre

Results
Time: 53.94. He finished 3rd out of 8 in heats 3 and did not qualify for the semi-final.
Watch

Mon, 26 July 2021

Table Tennis
9:00 SGT
Table Tennis
9:00 SGT ( 26 Jul )
Male | Round 3
Men Singles
Clarence Chew
Venue: Tokyo Metropolitan Gymnasium

Results
Did not qualify.
Swimming
10:30 SGT
Swimming
10:30 SGT ( 26 Jul )
Male | Semi-Finals
Men 100m Backstroke
Quah Zheng Wen
Venue: Tokyo Aquatics Centre

Results
Did not qualify.
Sailing
11:00 SGT
Sailing
Watch
11:00 SGT ( 26 Jul )
Male | Preliminary
Men One Person Dingy-laser Race 2
Ryan Lo
Venue: Kamakura

Results
Net points: 21. In rank 14th out of 35 after races 2-3. Race 4-6 to be held on 27 July.
Watch
Sailing
11:00 SGT
Sailing
Read
11:00 SGT ( 26 Jul )
Female | Preliminary
Women Windsurfer RS:X
Amanda Ng
Venue: Enoshima

Results
Net points: 110. In rank 24th out of 27 after races 4-6. Race 7-9 to be held on 28th July.
Read
Table Tennis
15:30 SGT
Table Tennis
WatchRead
15:30 SGT ( 26 Jul )
Female | Round 3
Women Singles
Feng Tianwei
vs XIAO Maria (ESP)
Venue: Tokyo Metropolitan Gymnasium

Results
SGP beat ESP 4-1. She has advanced to the round of 16.
WatchRead
Swimming
18:00 SGT
Swimming
18:00 SGT ( 26 Jul )
Male | Preliminary
Men 200m Butterfly Heat 2
Quah Zheng Wen
Venue: Tokyo Aquatics Centre

Results
Time: 1:56.42. He finished 22nd out of 38 and did not qualify for the semi-final.
Badminton
19:00 SGT
Badminton
WatchRead
19:00 SGT ( 26 Jul )
Male | Group Stage
Men Singles
Loh Kean Yew
vs MAHMOUD Aram (EOR)
Venue: Musashino Forest Sports Plaza

Results
SGP beat EOR 2-0 in Group G.
WatchRead

Tue, 27 July 2021

Table Tennis
9:00 SGT
Table Tennis
9:00 SGT ( 27 Jul )
Male | Round of 16
Men Singles
Clarence Chew
Venue: Tokyo Metropolitan Gymnasium

Results
Did not qualify.
Table Tennis
10:00 SGT
Table Tennis
10:00 SGT ( 27 Jul )
Female | Round 3
Women Singles
Yu Mengyu
vs CHENG I Ching (TPE)
Venue: Tokyo Metropolitan Gymnasium

Results
SGP beat TPE 4-0. She qualifies to round of 16.
Swimming
10:35 SGT
Swimming
10:35 SGT ( 27 Jul )
Male | Semi-Finals
Men 200m Butterfly
Quah Zheng Wen
Venue: Tokyo Aquatics Centre

Results
Did not qualify.
Swimming
10:59 SGT
Swimming
10:59 SGT ( 27 Jul )
Male | Finals
Men 100m Backstroke
Quah Zheng Wen
Venue: Tokyo Aquatics Centre

Results
Did not qualify.
Sailing
11:00 SGT
Sailing
Watch
11:00 SGT ( 27 Jul )
Female | Preliminary
Women Skiff 49ER FX
Kimberly Lim Min
Cecilia Low Rui Qi
Venue: Enoshima

Results
Net points: 23. In rank 18th out of 21 after races 1-3. Race 4-6 will be held on 28 July.
Watch
Sailing
11:00 SGT
Sailing
11:00 SGT ( 27 Jul )
Male | Preliminary
Men One Person Dingy-Laser
Ryan Lo
Venue: Kamakura

Results
Net points: 84. In rank 20 out of 35 after races 4-6. Race 7-8 to be held on 29 July.
Badminton
12:20 SGT
Badminton
WatchRead
12:20 SGT ( 27 Jul )
Female | Preliminary
Women Singles
Yeo Jia Min
vs GAITAN Haramara (MEX)
Venue: Musashino Forest Sports Plaza

Results
SGP beat MEX 2-0.
WatchRead
Swimming
18:00 SGT
Swimming
Watch
18:00 SGT ( 27 Jul )
Male | Preliminary
Men 100m Freestyle Heat 5
Joseph Isaac Schooling
Venue: Tokyo Aquatics Centre

Results
Time: 49.84. He did not qualify for the semi-final.
Watch
Table Tennis
18:30 SGT
Table Tennis
18:30 SGT ( 27 Jul )
Female | Round of 16
Women Singles
Yu Mengyu
vs LIU Juan (USA)
Venue: Tokyo Metropolitan Gymnasium

Results
SGP beat USA 4-2. She qualifies to the quarter-final.
Table Tennis
20:30 SGT
Table Tennis
WatchRead
20:30 SGT ( 27 Jul )
Female | Round of 16
Women Singles
Feng Tianwei
vs HAN Ying (GER)
Venue: Tokyo Metropolitan Gymnasium

Results
GER beat SGP 4-1. She did not advance to the quarter-final.
WatchRead

Wed, 28 July 2021

Badminton
8:00 SGT
Badminton
WatchRead
8:00 SGT ( 28 Jul )
Female | Preliminary
Women Singles
Yeo Jia Min
vs KIM Gaeun (KOR)
Venue: Musashino Forest Sports Plaza

Results
KOR beat SGP 2-0. She finished 2nd out of 3 in the group and did not advance to the round of 16.
WatchRead
Table Tennis
9:00 SGT
Table Tennis
9:00 SGT ( 28 Jul )
Male | Quarter Finals
Men Singles
Clarence Chew
Venue: Tokyo Metropolitan Gymnasium

Results
Did not qualify.
Table Tennis
9:00 SGT
Table Tennis
9:00 SGT ( 28 Jul )
Female | Quarter Finals
Women Singles
Feng Tianwei
Venue: Tokyo Metropolitan Gymnasium

Results
Did not qualify.
Table Tennis
9:00 SGT
Table Tennis
Watch
9:00 SGT ( 28 Jul )
Female | Quarter Finals
Women Singles
Yu Mengyu
vs ISHIKAWA Kasumi (JPN)
Venue: Tokyo Metropolitan Gymnasium

Results
SGP beat JPN 4-1. She qualifies to the semi-final to be held on 29th July.
Watch
Swimming
9:30 SGT
Swimming
9:30 SGT ( 28 Jul )
Male | Semi-Finals
Men 100m Freestyle
Joseph Isaac Schooling
Venue: Tokyo Aquatics Centre

Results
Did not qualify.
Swimming
9:45 SGT
Swimming
9:45 SGT ( 28 Jul )
Male | Finals
Men 200m Butterfly
Quah Zheng Wen
Venue: Tokyo Aquatics Centre

Results
Did not qualify.
Sailing
11:00 SGT
Sailing
Read
11:00 SGT ( 28 Jul )
Female | Preliminary
Women Windsurfer RS:X
Amanda Ng
Venue: Enoshima

Results
Net points: 185. In rank 26th out of 27 after races 7-9. Race 10-12 to be held on 29th July
Read
Sailing
13:45 SGT
Sailing
13:45 SGT ( 28 Jul )
Female | Preliminary
Women Skiff 49ER FX
Kimberly Lim Min
Cecilia Low Rui Qi
Venue: Enoshima

Results
Net points: 63. In rank 16th out of 21 after races 4-6. Race 7-9 will be held on 30 July.
Equestrian
16:00 SGT
Equestrian
16:00 SGT ( 28 Jul )
Female | Finals
Dressage Individual
Caroline Chew
Venue: Equestrian Park

Results
Did not qualify
Swimming
18:00 SGT
Swimming
Watch
18:00 SGT ( 28 Jul )
Female | Preliminary
Women 100m Freestyle Heat 4
Quah Ting Wen
Venue: Tokyo Aquatics Centre

Results
Time: 56.36. She finished 36th out of 51 and did not advance to the semi-finals.
Watch
Badminton
18:20 SGT
Badminton
WatchRead
18:20 SGT ( 28 Jul )
Male | Group Stage
Men Singles
Loh Kean Yew
vs CHRISTIE Jonatan (INA)
Venue: Musashino Forest Sports Plaza

Results
INA beat SGP 2-1 in Group G. He did not qualify to the round of 16.
WatchRead

Thu, 29 July 2021

Badminton
8:00 SGT
Badminton
8:00 SGT ( 29 Jul )
Male | Round of 16
Men Singles
Loh Kean Yew
Venue: Musashino Forest Sports Plaza

Results
Did not qualify.
Badminton
8:00 SGT
Badminton
8:00 SGT ( 29 Jul )
Female | Round of 16
Women Singles
Yeo Jia Min
Venue: Musashino Forest Sports Plaza

Results
Did not qualify.
Swimming
9:50 SGT
Swimming
9:50 SGT ( 29 Jul )
Female | Semi-Finals
Women 100m Freestyle
Quah Ting Wen
Venue: Tokyo Aquatics Centre

Results
Did not qualify.
Table Tennis
10:00 SGT
Table Tennis
10:00 SGT ( 29 Jul )
Male | Semi-Finals
Men Singles
Clarence Chew
Venue: Tokyo Metropolitan Gymnasium

Results
Did not qualify.
Table Tennis
10:00 SGT
Table Tennis
10:00 SGT ( 29 Jul )
Female | Semi-Finals
Women Singles
Feng Tianwei
Venue: Tokyo Metropolitan Gymnasium

Results
Did not qualify.
Table Tennis
10:00 SGT
Table Tennis
WatchRead
10:00 SGT ( 29 Jul )
Female | Semi-Finals
Women Singles
Yu Mengyu
vs CHEN Meng (CHN)
Venue: Tokyo Metropolitan Gymnasium

Results
CHN beat SGP 4-0. She qualifies to the bronze medal match.
WatchRead
Swimming
10:30 SGT
Swimming
10:30 SGT ( 29 Jul )
Male | Finals
Men 100m Freestyle
Joseph Isaac Schooling
Venue: Tokyo Aquatics Centre

Results
Did not qualify.
Sailing
11:00 SGT
Sailing
11:00 SGT ( 29 Jul )
Male | Preliminary
Men One Person Dingy-Laser
Ryan Lo
Venue: Kamakura

Results
Net points: 134. In rank 22 out of 35. Race 9-10 to be held on 30 July.
Sailing
12:00 SGT
Sailing
Watch
12:00 SGT ( 29 Jul )
Female | Preliminary
Women Windsurfer RS:X
Amanda Ng
Venue: Enoshima

Results
Net points: 260. She placed 26th out of 27, after 12 races. She did not advance to the medal race.
Watch
Swimming
18:00 SGT
Swimming
Watch
18:00 SGT ( 29 Jul )
Male | Preliminary
Men 100m Butterfly Heat 4
Quah Zheng Wen
Venue: Tokyo Aquatics Centre

Results
Time: 52.39. He did not qualify for the semi-final.
Watch
Swimming
18:00 SGT
Swimming
Watch
18:00 SGT ( 29 Jul )
Male | Preliminary
Men 100m Butterfly Heat 5
Joseph Isaac Schooling
Venue: Tokyo Aquatics Centre

Results
Time: 53.12. He did not qualify for the semi-final.
Watch
Table Tennis
19:00 SGT
Table Tennis
19:00 SGT ( 29 Jul )
Female | Finals
Women Singles
Feng Tianwei
Venue: Tokyo Metropolitan Gymnasium

Results
Did not qualify.
Table Tennis
19:00 SGT
Table Tennis
WatchRead
19:00 SGT ( 29 Jul )
Female | 3rd/4th Placing
Women Singles Bronze Medal Match
Yu Mengyu
vs ITO Mima (JPN)
Venue: Tokyo Metropolitan Gymnasium

Results
JPN beat SGP 4-1. She finished 4th.
WatchRead

Fri, 30 July 2021

Rowing
7:15 SGT
Rowing
Read
7:15 SGT ( 30 Jul )
Female | Finals
Women Single Sculls Final E
Joan Poh
Venue: Sea Forest Waterway

Results
Time: 8:21.23. She finished 4th out of 6 in Final E. She is placed 28th out of 32 overall.
Read
Badminton
8:00 SGT
Badminton
8:00 SGT ( 30 Jul )
Female | Quarter Finals
Women Singles
Yeo Jia Min
Venue: Musashino Forest Sports Plaza

Results
Did not qualify.
Swimming
9:30 SGT
Swimming
9:30 SGT ( 30 Jul )
Male | Semi-Finals
Men 100m Butterfly
Quah Zheng Wen
Venue: Tokyo Aquatics Centre

Results
Did not qualify.
Swimming
9:30 SGT
Swimming
9:30 SGT ( 30 Jul )
Male | Semi-Finals
Men 100m Butterfly
Joseph Isaac Schooling
Venue: Tokyo Aquatics Centre

Results
Did not qualify.
Swimming
9:50 SGT
Swimming
9:50 SGT ( 30 Jul )
Female | Finals
Women 100m Freestyle
Quah Ting Wen
Venue: Tokyo Aquatics Centre

Results
Did not qualify.
Sailing
13:30 SGT
Sailing
13:30 SGT ( 30 Jul )
Male | Preliminary
Men One Person Dingy-Laser
Ryan Lo
Venue: Kamakura

Results
Net points: 158. He placed 21st out of 35 and did not advance to the medal race.
Sailing
13:45 SGT
Sailing
13:45 SGT ( 30 Jul )
Female | Preliminary
Women Skiff 49ER FX
Kimberly Lim Min
Cecilia Low Rui Qi
Venue: Enoshima

Results
Net points: 75. In rank 13th out of 21 after races 7-9. Race 10-12 will be held on 31 July.
Swimming
18:00 SGT
Swimming
18:00 SGT ( 30 Jul )
Female | Preliminary
Women 50m Freestyle Heat 8
Quah Ting Wen
Venue: Tokyo Aquatics Centre

Results
Time: 26.16. She finished 40th out of 81 and did not advance to the semi-finals.
Table Tennis
19:00 SGT
Table Tennis
19:00 SGT ( 30 Jul )
Male | Finals
Men Singles
Clarence Chew
Venue: Tokyo Metropolitan Gymnasium

Results
Did not qualify.

Sat, 31 July 2021

Badminton
8:00 SGT
Badminton
8:00 SGT ( 31 Jul )
Male | Quarter Finals
Men Singles
Loh Kean Yew
Venue: Musashino Forest Sports Plaza

Results
Did not qualify.
Swimming
9:30 SGT
Swimming
9:30 SGT ( 31 Jul )
Male | Finals
Men 100m Butterfly
Quah Zheng Wen
Venue: Tokyo Aquatics Centre

Results
Did not qualify.
Swimming
9:30 SGT
Swimming
9:30 SGT ( 31 Jul )
Male | Finals
Men 100m Butterfly
Joseph Isaac Schooling
Venue: Tokyo Aquatics Centre

Results
Did not qualify.
Swimming
10:30 SGT
Swimming
10:30 SGT ( 31 Jul )
Female | Semi-Finals
Women 50m Freestyle
Quah Ting Wen
Venue: Tokyo Aquatics Centre

Results
Did not qualify.
Sailing
11:00 SGT
Sailing
11:00 SGT ( 31 Jul )
Female | Preliminary
Women Skiff 49ER FX
Kimberly Lim Min
Cecilia Low Rui Qi
Venue: Enoshima

Results
Net points: 97. In rank 9th out of 21 after races 10-12. They will compete in the medal race on 2 Aug.
Sailing
13:30 SGT
Sailing
13:30 SGT ( 31 Jul )
Female | Finals
Women Windsurfer RS:X
Amanda Ng
Venue: Enoshima

Results
Did not qualify.
Badminton
17:00 SGT
Badminton
17:00 SGT ( 31 Jul )
Female | Semi-Finals
Women Singles
Yeo Jia Min
Venue: Musashino Forest Sports Plaza

Results
Did not qualify.

Sun, 1 August 2021

Swimming
9:35 SGT
Swimming
9:35 SGT ( 1 Aug )
Female | Finals
Women 50m Freestyle
Quah Ting Wen
Venue: Tokyo Aquatics Centre

Results
Did not qualify.
Badminton
12:00 SGT
Badminton
12:00 SGT ( 1 Aug )
Male | Semi-Finals
Men Singles
Loh Kean Yew
Venue: Musashino Forest Sports Plaza

Results
Did not qualify.
Sailing
13:30 SGT
Sailing
13:30 SGT ( 1 Aug )
Male | Finals
Men One Person Dingy-Laser
Ryan Lo
Venue: Kamakura

Results
Did not qualify.
Badminton
19:30 SGT
Badminton
19:30 SGT ( 1 Aug )
Female | Finals
Women Singles
Yeo Jia Min
Venue: Musashino Forest Sports Plaza

Results
Did not qualify.

Mon, 2 August 2021

Table Tennis
9:00 SGT
Table Tennis
WatchRead
9:00 SGT ( 2 Aug )
Female | Round of 16
Women Team
Yu Mengyu
Lin Ye
Feng Tianwei
vs France
Venue: Tokyo Metropolitan Gymnasium

Results
SGP beat FRA 3-0. SGP advanced to the quarter-final to be held on 3rd August.
WatchRead
Athletics
9:30 SGT
Athletics
Watch
9:30 SGT ( 2 Aug )
Female | Preliminary
Women 200m
Shanti Pereira
Venue: Olympic Stadium

Results
Time: 23.96. She finished 39th out of 41 and did not advance to the semi-finals.
Watch
Athletics
18:25 SGT
Athletics
18:25 SGT ( 2 Aug )
Female | Semi-Finals
Women 200m
Shanti Pereira
Venue: Olympic Stadium

Results
Did not qualify.
Badminton
19:00 SGT
Badminton
19:00 SGT ( 2 Aug )
Male | Finals
Men Singles
Loh Kean Yew
Venue: Musashino Forest Sports Plaza

Results
Did not qualify.

Tue, 3 August 2021

Sailing
11:30 SGT
Sailing
Watch
11:30 SGT ( 3 Aug )
Female | Finals
Women Skiff 49ER FX
Kimberly Lim Min
Cecilia Low Rui Qi
Venue: Enoshima

Results
Net points: 117. SGP finished 10th out of 21 overall.
Watch
Table Tennis
13:30 SGT
Table Tennis
Read
13:30 SGT ( 3 Aug )
Female | Quarter Finals
Women Team
Yu Mengyu
Lin Ye
Feng Tianwei
vs China
Venue: Tokyo Metropolitan Gymnasium

Results
CHN beat SGP 3-0. SGP did not advance to the semi-finals.
Read
Table Tennis
18:30 SGT
Table Tennis
18:30 SGT ( 3 Aug )
Female | Semi-Finals
Women Team
Yu Mengyu
Lin Ye
Feng Tianwei
Venue: Tokyo Metropolitan Gymnasium

Results
Did not qualify.
Athletics
20:50 SGT
Athletics
20:50 SGT ( 3 Aug )
Female | Finals
Women 200m
Shanti Pereira
Venue: Olympic Stadium

Results
Did not qualify.

Wed, 4 August 2021

Marathon Swimming
5:30 SGT
Marathon Swimming
Watch
5:30 SGT ( 4 Aug )
Female | Finals
Women 10km
Chantal Liew
Venue: Odaiba Marine Park

Results
Time: 2:08:17.9. She finished 23rd out of 25.
Watch
Diving
14:00 SGT
Diving
WatchRead
14:00 SGT ( 4 Aug )
Female | Preliminary
10m Platform
Freida Lim
Venue: Tokyo Aquatics Centre

Results
Score: 215.90 points. She did not advance to the semi-finals.
WatchRead

Thu, 5 August 2021

Diving
9:00 SGT
Diving
9:00 SGT ( 5 Aug )
Female | Semi-Finals
10m Platform
Freida Lim
Venue: Tokyo Aquatics Centre

Results
Did not qualify.
Diving
9:00 SGT
Diving
9:00 SGT ( 5 Aug )
Female | Finals
10m Platform
Freida Lim
Venue: Tokyo Aquatics Centre

Results
Did not qualify.
Table Tennis
18:30 SGT
Table Tennis
18:30 SGT ( 5 Aug )
Female | Finals
Women Team
Yu Mengyu
Lin Ye
Feng Tianwei
Venue: Tokyo Metropolitan Gymnasium

Results
Did not qualify.

Fri, 6 August 2021

Diving
14:00 SGT
Diving
14:00 SGT ( 6 Aug )
Male | Preliminary
10m Platform
Jonathan Chan
Venue: Tokyo Aquatics Centre

Results
Score: 311.15 points. He did not advance to the semi-finals.

Sat, 7 August 2021

Diving
9:00 SGT
Diving
9:00 SGT ( 7 Aug )
Male | Semi-Finals
10m Platform
Jonathan Chan
Venue: Tokyo Aquatics Centre

Results
Did not qualify.
Diving
14:00 SGT
Diving
14:00 SGT ( 7 Aug )
Male | Finals
10m Platform
Jonathan Chan
Venue: Tokyo Aquatics Centre

Results
Did not qualify.

News: Team Singapore at Tokyo 2020

Read More on Team Singapore at Tokyo 2020

Team Singapore at Tokyo 2020: Daily schedules 

Download schedule of the day.